Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Slepice Langšanky: učenlivé modelky

Blogujeme Přidáno 18.12.2018

Poznejte se Slepičářem další ohrožené plemeno slepic, a to učenlivou langšanku.

Langšanky patří mezi vzácná a ohrožená plemena slepic, které dokážou svým postojem upoutat oko nejednoho chovatele. Jejich původ sahá až do daleké Číny, kde byly na konci 19. století vyšlechtěny přikřížení plymutek a minorek. Langšanka je velmi půvabným pěkně upraveným stvořením s pernatými běháky a velmi vysoko postaveným ocasem.

Znaky langšanek

Abyste slepičku pocházející z Číny a posléze vyšlechtěnou v Německu nezaměnili s jiným plemene, podíváme se zblízka na její rysy a znaky. Co je pro langšanky typické?

  • Trup. Langšanka je jedinečná slepička s charakteristickým tvarem těla do písmene „U“. Hluboké a plné prsy plemene a výjimečná prohlubeň mezi ocasem a krkem přispívá právě k výraznému tvaru písmene „U“. Běháky jsou velice dobře opeřené a široké srpy na ocase kohoutů zcela překrývají rejdovací pera.
  • Létavost. Osvalené a na první pohled robustní langšanky jsou příliš těžké na to, aby vám přelétaly plot. V klidu je tak můžete nechat volně pobíhat ve výběhu i bez zajištění.
    Barevný ráz. Obvykle se tyto slušivé krásky chovají v černé barvě. Jejich vzhled může být ale také i sněhově bílý, modře lemovaný nebo v barevném rázu nazvaném langšanky hnědoprsé.
  • Hlava. Malou a nepříliš výraznou hlavu zdobí jednoduchý hřeben a ušnice i další neopeřené části na hlavě a obličeji jsou jasně červené.

 

Tvar těla písmene "U" je pro langšanky poznávacím znakem stejně jako pro laflešky čertí hřeben.

Co chovem získáte?

Ani v užitkovosti nijak elegantní dámy nezaostávají před jinými plemeny slepic, i proto se langšanky řadí mezi plemena s kombinovanou užitkovostí.

  • Snůška. Vzpřímené krásky vás ročně obdarují kolem 200 ks vajec s barvou skořápky slámově žlutou až hnědožlutou. Hmotnost snesených vajíček se potom pohybuje kolem 50 gramů.
  • Maso. Vzhledem ke své váze, která u dospělých kohoutů dosahuje až 5 kil, u slepiček potom 3,5 kil, se toto plemeno právem řadí mezi nosnou ale i masnou drůbež. Nejenže masa budete mít dost pro celou vaši rodinu, ale všichni si na něm i výtečně pochutnáte. Maso, přestože je ho opravdu hodně, je po upečení velmi křehké a svou vůní připomíná malinko bažanta nebo i jinou zvěřinu.

Nejčastěji se langšanka chová v barvě bílé

Slepička manekýna

Vzpřímený postoj, robustní tělo a vysoko položený ocas, to je slepička langšanka. Svým vysokým postojem a dlouhým tělem s výrazným krkem boduje nejen na každé výstavě, ale i na každém dvoře a zahradě, kde je tato slepička chována. Všem zkušeným vystavovatelům je však jasné, že požadované – vzpřímené držení těla nezaujímají slepičky na výstavě automaticky. Zkušení chovatelé proto své svěřenkyně denně trénují a to tak, že slepičku jednu po druhé pravidelně berou do rukou a dávají ji do správného postoje.

Přesto, že jsou langšanky ohrožená zvířata, pár kusů se jich na našem území stále vyskytuje. Převážně se jedná o chovatele, kteří chtějí z celého svého chovatelského srdce zajistit, aby toto plemeno ve svém životu dále pokračovalo a nevymřelo.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.