Po staletí známé okrasné plemeno, které se vyznačuje chocholkou na hlavě. Kde se objevili poprvé a můžeme je někdy spatřit i dnes?
Zprvu slepička jako každá jiná, ovšem při detailnějším pohledu na její hlavu objevíte jisté odlišnosti, které dělají Brabantky okrasným chocholatým plemenem. Rozcuchaná chocholka připomínající štětku na holení a vous a také růžkový hřeben do tvaru písmene V, to všechno jsou znaky, které dělají Brabantky nezaměnitelnými s jiným podobným plemenem slepic. A jaká je například jejich snůška vajec a v jakém zbarvení na ně můžeme u chovatelů narazit?
Historie chocholatých
Domovinou těchto ojedinělých krásek je historický region severního Brabantska – menší nizozemská provincie ležící na jihu této země. Brabantky se objevily už v 16. století a potupně se přes severní Evropu rozšířily i k nám do Evropy. Většinou je chovali především šlechtici, a to hlavně pro okrasu, ale i užitek. Nicméně kolem roku 1900 byly již téměř na pokraji vymření, nyní sice existují, ale jsou poněkud menší, než byly původní Brabantky. Podle dostupných informací lze s jistotou napsat, že k jejich vyšlechtění byly použity Paduánky a také francouzské Laflešky.
Znaky Brabantek
Některá slípka je zavalitá, jiná hubená, některá nemá dokonce ocas, jiná je zase bez hřebenu. Čím typickým se vyznačuje Brabantka, kromě svého kostrbatého jména a rozcuchanou chocholkou?
- Chocholka. Chocholka helmicovitého tvaru je nápadným znakem těchto slepic. Pokrývá celou lebku, pera rostou vzhůru a po stranách si můžete všimnout, že padají ke straně jakoby na plocho, takže ve finále vypadá chocholka jako klasická štětka mužské vousy.
- Vous. Hrdlo každé z Brabantek je pokryto bradovým vousem, který je rozdělen na tři části a zasahuje tak až do výše očí.
Celé severní Evropa je domovem Brabantek.
- Barevný ráz. Slepičky se vyskytují hned v několika barevných provedení. Kromě nejčastěji chované bílé a černé barvy se můžeme setkat také s perlově šedým zbarvením, krahujcovitým, stříbrným nebo dokonce i zlatým.
- Postoj. Brabantky kromě toho, že to jsou okrasná plemena patří také k zástupkyni selských slepic. Postoj mají tedy vzpřímený s dlouhým rozevřeným ocasem. Kohout se vyznačuje silně zahnutými ocasními pery, která doplňuje o množství vedlejších srpů. Krásky patří k lehkému typu plemeni, slípka váží kolem 1, 5 kg, kohoutek potom kila dvě.
Chov okrasných slepic
Ano, patří k okrasným plemenům, takže chovatelé se jimi především chlubí na různých výstavách nebo přes sousedy, nicméně při kvalitním krmivu a dobré péče se také umí odměnit vejce s bílou skořápkou. Snůška se ročně pohybuje kolem 180 ks vajec o průměrné hmotnosti 55 g. Polovina Brabantek snáší vajíčka i v zimě. A čím jim uděláte v chovu největší radost?
Vejce Brabantek zdobí vždy bílá skořápka.
- Krmivo. Jako každá slepice tak ani Brabantka nepohrdne kvalitní krmnou směsí určenou nosnicím, dále zeleninou a ovocem. Žádné speciální stravovací návyky u nich nejsou známe, takže sem tam o času můžete přidat i nějaký ten zbytek z kuchyně, pšenici nebo kukuřičný šrot. Čerstvá a pitná voda v napáječce je prvním krokem ke spokojenosti každého zvířete, tedy i slepice.
- Prostředí. Brabantky lze chovat spolu i s jinými plemeny slepic, nemají s tím vcelku žádný problém. Určitě si vystačí s dostatečně velkým kurníkem a výběhem tak, aby si část své potravy našly samy. Díky své váze mají větší tendenci létat než třeba oblíbené Sussexky, zastřihněte jim proto jednu část letky, mělo by to stačit.
Když už se vám poštěstí a pár slepiček ve svém chovu uvítáte, jistě vás potěší svojí příjemnou a klidnou povahou a rozmanitým atraktivním opeřením.
19%
Kurník "Stánek"
Skladem
Kurník připomínající svým tvarem stánek poskytne vaší drůbeži vše, po čem touží. Velká skříňová…
4 890 Kč
6 049 Kč
229 Kč
1 399 Kč