Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Postarejte se náležitě o starší slepice

Blogujeme Přidáno 17.02.2017

Slepice po překonání vrcholného věku snášky už stále méně končí na talířích svých chovatelů. Podívejte se, jak o tyto seniorky pečovat?

Odjakživa se slepice chovaly pro vajíčka a pro maso. Když slepičí snáška v době našich babiček začala klesat, slepice šla bez milosti na talíř.

Co podniknout se slípkou staršího věku?

Snáška slepic po druhém roce jejich věku začíná pokulhávat, především u hybridů. Svůj snáškový vrchol mají za sebou. Všechny slípky obstojně snášejí (i když už ne v rekordních číslech) ještě minimálně další dva roky.

  • komerčních chovech čeká při náznaku poklesu snášky návštěva jatek. Drobnochovatelé bývají ke svým slepičím dámám poněkud shovívavější. Někteří chovatelé stále přistupují ke kroku uvítat slépku v chutném vývaru, nebo na pekáči vyloženém nádivkou, pokud jejich snáška radikálně poklesne. Především vlastní-li plemena s kombinovanou užitkovostí.
  • Jiní si střeží své hejno několika oblíbenkyň jako oko v hlavě a zaříznutí po třech, čtyřech letech je pro ně nemyslitelným krokem. Takovýchto chovatelů přibývá. Proto je důležité naučit se, jak vašim holkám zajistit pohodlné a šťastné stáří.

   

 Mít v hejnu starší slepici znamená závazek a extra péči, aby se slípce ve stáří dobře žilo.

Jak o seniorky pečovat

Počítejte s tím, že práce se slepičími dámami s vyzrálým věkem je časově náročná, bude vás stát spoustu úsilí. Postarší slépky jsou náchylnější na nemoci, postupem času u nich upadá mobilita a flexibilita. Starší ptáci trpí bolestí a špatnou hybností kloubů. Natékají jim běháky.

  • Pro úlevu slepiček jim v kurníku vytvořte širší a nižší bidla. K bidlům může vést i menší rampa, díky které se bez námahy na hřady lépe dostanou.
  • Běháky jim v případě potřeby natírejte vazelínou, která jim napomůže od suché kůže.
  • Slepicím musíte lehce zastřihnout drápy (využít můžete běžné nůžky na nehty). V pozdějším věku už tolik nehrabou a drápy se neopotřebovávají, tak jak by měly. Zastřihávejte pouze špičky drápů.U starších slepiček si dávejte pozor, aby příliš netloustly. Takže je nepřekrmujte. Dopřávejte jim kvalitní krmné směsi. Poskytněte jim potraviny plné vitamínů a minerálních látek - čerstvé ovoce a zelenia, slunečnicová semínka.

A pokud potřebujete svůj chov starších slepic obměnit, kupte si mladé kuřičky, které vám zase nějaký ten pátek vydrží a ponesou denně vajíčko. 

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.