Slepice
Kurníky

7 bylinek, které si vaše slepice zamilují

Blogujeme Přidáno 22.08.2017

Byliny využijete hlavně pro zpestření slepičí stavy. Případně jako blahodárnou medicínu v nesnázích.

Bylinky patří mezi nenáročné rostliny, většina z nich se řadí mezi trvalky, vyrostou vám tedy několik let po sobě a jejich užití je opravdu široké. Uplatníte je v kuchyni při vaření a nadchnete jimi vaše slepičky. Jedovatosti bylinek se nemusíte bát. Pokud určitou bylinku jíte vy, nad vhodností pro slepice a kuřata nepochybujte.

Jak bylinky využít v chovu slepic

Aromatická vůně bylinek odpuzuje hmyz a hlodavce. Přidejte hrst bylinek třeba do snáškového hnízda. Slepička se příjemně uvolní a nebude ji při snášení rušit hmyz. Použijte jakýkoli mix bylinek, které vypěstujete na zahradě. Malým kuřátkům můžete uvařit bylinkový čaj, zpříjemníte jim start do života. Nalijte jim ho klasicky do napáječky. Pozor, aby byl vychlazený.

Bylinné éterické oleje podporují jejich zdravý a přirozený růst. Čajem podávaným v rámci pitného režimu nosnic také spravíte některé neduhy. Třeba zažívací. Nebo jim jen nabídněte osvěžení studeným bylinným čajem v parných dnech. A v neposlední řadě můžete zelené bylinky nabídnout jako přilepšení slepičího jídelníčku.

Bylinky, které používáte v kuchyni, nadchnou i vaše slípky. Prospívají jejich zdraví a potěší chuťové buňky.

Které bylinky se vyplatí pěstovat

  • Bazalka. Malý zelený zázrak – oceníte anitparazitické a protizánětlivé účinky, odpuzuje hmyz. Působí antistresově, podporuje trávení a imunitní systém, obsahuje bílkoviny, vitamín K a železo.
  • Heřmánek. Zabíjí roztoče a vši, odpuzuje blechy. Má antiseptické a protizánětlivé účinky, přírodní antibiotikum. Působí detoxikačně a na slepice má uklidňující a relaxační vliv.
  • Pampeliška. Zlepšuje zdraví ledvin a jater, antioxidant, protizánětlivý prostředek, který pomáhá zmírnit bolest, podporuje trávení.
  • Třapatka nachová. Posiluje imunitní systém. Ulevuje při dýchacích potížích. Má antibakteriální účinky.
  • Levandule. Svou silnou aromatičností odpuzuje hmyz. Působí protistrestově, podporuje krevní oběh.
  • Máta. První pomoc při zažívacích problémech. Podporuje činnost dýchací soustavy. Odpuzuje hmyz a hlodavce. Pokud ji budete dávat do krmení, slepicím lépe poroste peří. Může zvýšit produkci vajec, která budou větší se silnější skořápkou.
  • Petrželová nať.. Pomáhá při vývoji kostí, krevních cév a zlepšuje cirkulaci krve. Obsahuje hodně vitamínu A, B, C, vápníku a železa. Stimuluje, doplňuje antioxidanty. Využijete její protizánětlivou sílu při obtížích s trávením.

Vhodných bylinek naleznete mnohem více. Nechte se inspirovat!

 

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.