Už i naše praprababičky věděly, jak uchovat vejce, aby byla déle čerstvá. Používaly k tomu tzv. vodní sklo? Že neznáte? Nevadí, dnes si tuto metodu uchování vajec představíme.
Už v dávných dobách se lidé během léta a zimy, hlavně z důvodu venkovních teplot, potýkali s nedostatkem vajec. Bylo tedy nutné si během roku nadělat dostatečné zásoby vajíček. K uchování čerstvosti vajec a k jejich uskladnění existuje hned několik triků. K tomu nejvíce používanému způsobu dlouhodobého uskladnění vajec patří zmrazení. Co ale zkusit i jiné metody?
Co je vodní sklo?
Vodní sklo je roztok křemičitanu sodného smíchaného s vodou, který se dá velmi dobře sehnat v běžném obchodě s drogistickým zbožím. Použití vodního skla je různorodé – kamnářství, betonářství, hydroizolace, jako ochrana dřeva a právě také k uchování čerstvosti a zakonzervování snesených vajíček.
Jak na to?
K přípravě vodního skla, kam se později chystáte uložit snesená vajíčka, si připravte:
- křemičitan sodný,
- pitnou vodu,
- sklenici, ideální jsou velké zavařovací sklenice s víčkem,
- vodu smíchejte s křemičitanem sodným v poměru 10:1,
- vejce postupně naskládejte do sklenice a tímto roztokem je zalijte,
- jakmile jsou všechny vejce do roztoku ponořená, sklenici můžete uzavřít,
- poté ji můžete nechat ve sklepě nebo i lednici, zkrátka tam, kde je tma a chlad,
- takto naložená vajíčka vám vydrží čerstvá až 12 měsíců.
Vejce naložená do vodního skla vám doma vydrží klidně i rok.
Další netradiční tipy na skladování vajec
Ať už použije k uskladnění vajec roztok vodního skla nebo další dostupné metody, vždy je dobré použít vejce co nejčerstvější. Pokud si nejste jejich čerstvostí jisti, stačí je ponořit do 8% solného roztoku – čerstvé vajíčko se ponoří ke dnu a tam také zůstane, to starší se vám začne vznášet nad hladinou. A jaké další metody konzervace vajec lze v domácím prostředí použít?
Pšenice
Neobvyklá, přesto velmi osvědčená metoda. Stačí vám čerstvá vajíčka, pšenice z letošní úrody a dřevěná bedýnka. Pak už jenom stačí na její dno nasypat přibližně 5 centimetrovou vrstvu pšenice, do které opatrně naskládáte vajíčka. Dejte si pozor, aby se vejce navzájem mezi sebou nedotýkala. Nakonec je zasypte další vrstvou pšenice, která funguje jako izolace. Bedýnku s vejce uložte na chladné místo, kde ovšem nemrzne. Takto uložená vejce vám vydrží klidně až rok a chutnat budou jako právě sebraná od slepiček.
Naolejovaná vajíčka
Ke konzervaci vajec se nabízí i technika tzv. prepperů, tedy lidí, kteří jsou rádi připraveni na přežití za jakýkoliv okolností. Není tedy divu, že doma tak mají zásoby i na několik let dopředu. Tito jedinci k uchování čerstvých vajec používají čistý minerální olej, který se dá běžně zakoupit na e-shopech. Pak stačí jen pár kapek nanést do dlaní a vajíčka olejem důkladně ze všech jeho stran potřít a uložit je do běžného plata na vejce a nechat někdy v temnu a chladu. Trvanlivost 12 měsíců je prý zaručena.
Mráz
I mráz vám pomůže přebytek vajíček uchovat na horší časy. Do mrazáku se dávají vejce syrová, nikdy však celá, tedy bez skořápkou. Ta by totiž popraskala a než by obsah vajíčka stihl zmrznout, tak by vám vytekl. Nevýhodou zmrazování vajíček je ten, že nemůže zmrazovat rozklepnuté vejce jak celek, ale musíte zvlášť žloutek a zvlášť bílek. Žloutky mají ovšem v mrazáku tendenci zhrudkovatět nebo vyschnout, je tak dobré do nich vmíchat sůl nebo cukr. Podle toho, k čemu je chcete později využít. Takto oddělená vejce vám v mrazáku vydrží až jeden rok.
Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakýkoliv druh metody konzervování vajec, vždy dbejte na to, aby vejce, která se chystáte takto dlouhodobě uložit byla co nejčerstvější.
179 Kč
19%
1 449 Kč
1 799 Kč
22%
Kurník "Start"
Skladem
Dřevěný kurník německé kvality. Kurník je určen pro chovatele slepičího hejna čítající cca 5 kusů…
4 190 Kč
5 390 Kč