Slepice
Kurníky

3 účinné tipy, jak zbavíte slepici roztočů

Blogujeme Přidáno 14.06.2019

Začínající léto pro vaše chované slepice sebou přináší i jistá rizika. Jedním s nejčastějším problémem, který se v létě u drůbeže vyskytuje jsou roztoči a různé druhy parazitů. Jak ze svých opeřenců tyto otravné potvory zaručeně odstraníte?

Škrábou se vaši opeření přátelé nebo hodně třesou hlavou ze strany na stranu? Pokud ano, jsou to známky toho, že jejich peří navštívili nezvaní hosté, a to roztoči. Většina chovatelů, kteří na tento problém narazí, kolikrát ani neví, jak se s ním vypořádat a slepičky od toho neustálého škrabání a drbání oprostit. Přitom řešení je velmi jednoduché, rychlé i levné. Jaké možnosti pro léčbu slepic máte tedy jako chovatel k dispozici?

Léčba popelem

Čtete správně. Opravdu je to popel, který dokáže účinně vaše slepičí dámy roztočů a parazitů dokonale zbavit. Nesmíte ovšem hledět na to, že budou holky malinko zaprášené a špinavé. Cílem této léčby je vyhnat roztoče pryč s peří a popel je právě udusí. Jak se taková léčba popelem na dvorku provádí?

  • Najděte si vanu nebo velkou misku. Nemusí být ani nijak hluboká, spíš jde o to, abyste v nádobě napadenou slepici parazity dokázali udržet.
  • Do misky dejte nejlépe dřevěný popel, samozřejmě studený.
  • Správně chyťte slepičku a do misky s popelem ji pomalu položte nohama napřed.
  • Jednou rukou slepičku držte a druhou ji pomalu sypte popel na záda a krk.
  • Pomalu slípku vyndejte z misky ven na trávu. Nechte jí, ať se od zbytku popela očistí sama.
  • Postup můžete opakovat i několikrát za den.

Výrobou popeliště pro vaše slepice taky špatně neuděláte. 

Česnek ve spreji

Že patří česnek k přírodnímu léku na všechno je známo po staletí. Víte ovšem, že dokáže za pomocí vody a oleje zbavit roztočů i peří vašich slepiček? Je tomu skutečně tak. Jak takový česnekový roztok pro vaše holky správně připravit? Nejprve si připravte starou stříkací láhev a ujistěte se, že je opravdu čistá. Nachystejte si půl litru převařené vody, deci česnekové šťávy a lžičku esenciálního oleje – levandulový nebo mátový. Vše slijte dohromady a nalijte do láhve s rozprašovačem. Takto připravený roztok můžete ihned na své slepice i mladé kuřice aplikovat, jen dejte pozor na jejich oči.

Olej na vaření

Kromě popele a česneku vám pro boj s roztoči nebo čmelíky může pomoci i prachobyčejný stolní olej na vaření. Jaké jsou jeho léčebné účinky a jak připravit ten správný roztok, který posléze budete na postižené slepičky aplikovat?

  • Krok číslo jedna. Sežeňte opět další stříkací láhev a ujistěte se, aby byla čistá od všech nečistot a kapalin. Pokud nemůžete již žádnou láhev najít, lze roztok aplikovat na slepičí peří přímo z misky například injekční stříkačkou.

Levandulový olej zatočí se Čmelíkem kuřím raz dva. 

  • Za druhé. Nyní na řadu přichází samotná příprava roztoku. Připravte si 2 šálky převařené vlažné vody, 1 polévkou lžíci jaru na mytí nádobí a 1 šálek oleje na vaření. Vše smíchejte dohromady. Pokud vaše hejno čítá více slepic, můžete dávky zdvojnásobit a vytvořit si tak roztok pro všechny slepice napadené parazity.
  • Poslední část. Říká se, to nejlepší nakonec a zde to platí určitě. Vezměte láhev a postupně začněte roztok stříkat na jednu slepici za druhou. Vyhněte se opět očím třeba přiložením vaší dlaně na hlavu slepice. Sprej můžete použít i na kurník, do kterého se roztoči také určitě už dávno schovali.

Líbí se vám naše metody a už teď jste přesvědčeni o tom, že budou fungovat? Tak na co čekáte, zavřete počítat a dejte se do práce. Roztoči jsou nevypočitatelní a nikdo nikdy neví, kdy to jejich chovu udeří, tak ať jste na ně připraveni.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.