Slepice
https://www.slepicar.cz/kurniky/66/

Nejčastější příčiny předčasného úmrtí kuřátek - část I.

Blogujeme Přidáno 30.03.2017

Líhnutí a odchov vlastních kuřátek si vždy nese nějaká rizika. Přečtěte si o nich a buďte připraveni.

Jaro v plném proudu násadová vejce připravena. U některých nečkavců možná nějaký ten den leží už v líhni. Možná jste si řekli, že letos líhnutí kuřátek přenecháte jiným, protože to loňské se stalo naprostou katastrofou.

Natěšenost z příchodu nových žluťásků vystřídalo zklamání nad zkázou vysokého úmrtí kuřecích drobečků. Ano, pro chovatele je to velká rána. Ale zkušenost ovoce přináší. Podívejte se na nejčastější příčiny brzkého úmrtí kuřátek a zjistěte, v čem se pro příště polepšit, nebo čemu se vyvarovat.

 

 

Příčiny předčasného úmrtí kuřecí droboti se dají shrnout do čtyř velkých skupin, a to:

1. Genetické příčiny

2. Organizační příčiny

3. Výživové příčiny

4. Příčiny způsobené nemocí

1. Genetické příčiny

Pokud mluvíme o předčasném úmrtí kuřátek, je třeba brát v potaz i genetické příčiny. U drůbeže se může vyvinout až 21 mutací, které s sebou nesou smrt. Vyvine-li se u kuřete některá z mutací způsobující smrt, úmrtí přichází povětšinou ve třetím týdnu inkubace. Záleží na míře abnormalit, jež zmutování způsobuje.

Kuřátka s vážnou genetickou vadou umírají nejpozději 2 až 3 dny před plánovaným časem vylíhnutím.

2. Organizační příčiny

Vyplívají ze špatně nastavených podmínek, které kuřátka potřebují k vylíhnutí nebo v prvních dnech svého života, kdy jsou k chovatelským chybám nejnáchylnější.

Vysoká teplota

Jedna z nejčastějších chyb a tedy i příčin předčasného úmrtí. Vysoká teplota způsobuje dehydrataci kuřátek. Tělo těchto žlutých kuliček se skládá asi ze 70 % z vody. Horko zapříčiňuje radikální ztrátu vody z těla. Smrt přináší hranice, když se voda v těle sníží na 10 %.

Nízká teplota

Nachlazení nebo pneumonie: Opravdu nízká teplota způsobuje zápal plic, který je pro maličká kuřátka smrtelný.

Smrt ušlapáním: Nerozmístíte-li kuřatům dostatek tepelných zdrojůpotřebnou teplotou, budou se srocovat, ať už k sobě navzájem, nebo ke zdrojům tepla. Jak se kuřata k sobě vzájemně natlačí, může dojít k ušlapání.

Předejít úmrtím způsobené špatnou teplotou můžete předejít tím, že prostor, ve kterém se kuřátka po vylíhnutí usídlí, budete vytápět už den před kuřecím přesunem. Po umístění pozorujte chování kuřátek, zda se k sobě hodně tisknou, nebo naopak vyhledávají chladné kouty, je třeba teplotu změnit.

 

O dalších příčinách předčasného úmrtí kuřátek si můžete přečíst v následujícím díle, který najdete v tomto odkazu.

Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.