Košík 0 Kč

   

 

 

 

 

 

 


Okuste změnu v podobě bažantího vajíčka

Okuste změnu v podobě bažantího vajíčka

Víte vůbec, že i bažant snáší vajíčka? Tedy resp. bažantí slepice.

Zatímco je složitější některé druhy vajec sehnat, čas, který věnujete nákupu či vlastní líhni, se vám vrátí v podobě výraznější chuti, větších žloutků nebo kratší doby vaření. A měli už jste někdy na talíři bažantí vajíčko? Tato delikatesa se dá běžně koupit v obchodě. Pokud ovšem chováte bažanty, stojí za to, si takové vajíčko odchovat svépomocí.

Bažantí slepička

Bažantí mláďata odchovaná v přírodně, tedy bažantí slepicí, zpravidla v době dospělosti bez problémů nasednou a vyvedou svá kuřátka.

  • Líheň. Bažantí slípky snese pět až dvanáct vajec, ale pokud je jako chovatel budete po snášce odebírat, snese i víc, až patnáct. Slepice většinou snese ob den po jednom vajíčku. Je lepší tedy líhnutí v líhni, protože snáška trvá dlouho a zárodky v prvních vajíčkách už mohou ztrácet životaschopnost.
  • Slípka. Pokud slípce vajíčka neodeberete a sedí na nich sama, snese jich méně, aby je mohla co nejdříve nasednout. Ano, i tady si umí příroda poradit. Slepice bažanta sedí na vajíčkách 22 dní a o kuřátka se po vylíhnutí stará dva až tři týdny. Zobat je ovšem neučí, zobání je u nich již dávno vyvinutý reflex. Pro vylíhnutí v elektrické líhni je zobat také nikdo neučí.

Velikost bažantího vajíčka se dá přirovnat slepičímu vajíčku.

Mládě bažanta

Ta se klubou po 22 až 27 dnech a jako u všech kurovitých následují ihned matku. Při vylíhnutí váží kolem 20 gramů, za 12 dní je to téměř 100 gramů. V té době dovedou trochu i létat. Tři týdny staří bažantíci už hřadují s matkou ve stromech.

Bažantí vajíčko

Barva skořápky je bílá, hnědá či olivová, může být i skvrnitá a jeho velikost lze srovnat s větším holubím vejcem. Na výšku měří v průměru 45 cm, což skoro odpovídá velikosti slepičího vajíčka. Chuťově jsou velmi výrazná. Vejce má pevnou skořápku a na talíř se podává vařené na tvrdo. Pokud chcete zůstat věrni svým slepičkám, bažantí vejce se dají lehce koupit ve specializovaných obchodech se zvěřinou.

Navštívíte prodejnu se zvěřinou a dáte si k večeři bažantí vajíčko? Dbejte na čerstvost a rozbíjejte tedy vajíčko do šálku, nikoliv přímo mezi další ingredience.Datum zveřejnění: 08.12.2017
Novinky a akce zasíláme zdarma

Postup jak případně zrušit odběr novinek naleznete v každém zaslaném e-mailu.